
Gdybyście mogli zobaczyć moją zamrażarkę sprzed kilku lat spaliłabym się ze wstydu… Porozrzucane produkty, często nieodpowiednio zapakowane ( jeśli w ogóle…) – obsychające i nieumyte. Wielokrotnie zachodziłyśmy w głowę, dlaczego truskawki, po rozmrożeniu są zepsute, a pieczywo czerstwe? Przecież mroziłyśmy świeże produkty! Generalnie – chaos. Dzisiaj, bogatsze o bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu technologii mrożenia, możemy się trochę „pomądrzyć”…
Zamrażarka to fantastyczny wynalazek!
Wszyscy wiemy jak mrożonki ułatwiają życie. Często pozwalają zaoszczędzić czas gotowania i uniknąć marnowania artykułów spożywczych. Przecież dzięki tym wspaniałym urządzeniom, możemy przygotowywać pyszne sosy owocowe do pieczeni czy objadać się truskawkami w grudniu. Jednak, aby w pełni cieszyć się zachowaną strukturą i smakiem mrożonek, trzeba potrafić je przygotowywać… Mrożenie to proces powolnego schładzania produktów do temperatury ok. -18 stopni. Proces ten, pozwala zachować nie tylko wygląd, strukturę czy smak, ale też wartości odżywcze. Oczywiście w stopniu zbliżonym do wyjściowego – nikt jeszcze nie wymyślił mrożonej Utopii (wszystko przed nami !?).
Mrożenie to nieszkodliwy konserwant
Wykorzystując zamrażarkę, przedłużamy świeżość naszych produktów. Niska temperatura zatrzymuje procesy dojrzewania i gnicia, tym samym hamuje proces rozwoju (większości) mikroorganizmów oraz utraty enzymów. Oczywiście w trakcie procesu zamrażania odnotowuje się też straty w składzie produktów – głównie chodzi o ubytek witamin. Największy procent strat dotyczy witaminy C : 15-20 %.
Jak powinieneś bezpiecznie mrozić ?
1. Świeże produkty przed zamrożeniem dokładnie umyj i osusz. Pamiętaj – wszystko co mrozisz musi być możliwie jak najkrócej przechowywane w temperaturze pokojowej. Dlaczego ? Słyszałeś o bakteriach ? One nie tylko mogą pozostawiać po sobie ślady (w postaci trujących toksyn ), ale też bestialsko namnażają się w naszym jedzeniu ( i jeśli już tam są, niska temperatura nie zawsze stanowi dla nich problem. Jeśli więc nie wrzucisz swojego jedzenia do zamrażarki odpowiednio wcześnie, po rozmrożeniu może okazać się trujące, a tego na pewno nie chcesz).
2. Jedzenie zamrażaj w plastikowych pojemnikach ( przeznaczonych do mrożenia ! Najczęściej są one oznaczone symbolem śnieżynki ) lub w woreczkach do mrożenia. Zawsze oznaczaj pojemnik datą zamrożenia danego produktu (pamięć ludzka bywa ulotna).
3. Produkt powinien być ułożony „na płasko” i mieć troszkę „luzu” wokół siebie. Jedzenie ułożone w taki sposób szybciej się zamrozi i odmrozi.
4. Pamiętaj, aby wszystko co mrozisz było odpowiednio poprocjowane. Jeśli Twoja rodzina składa się z 4 osób, zamrażaj 4 porcje danego produktu.